Ara vermek

Çok doğal olarak, insanın bazı dönemlerinde mutsuz ve bitkin hissetmesi normal olabilir diye düşünüyorum. Daha geçen gün, “noise-free life” (evet Türkçe’si o kadar artistik olmuyor, “Gürültüsüz yaşam”) üzerine düşünmeye başladım. Çevremizde o kadar çok etken var ki bizi psikolojik olarak etkileyen, ister istemez onlardan etkileniyoruz. Gürültüsüz yaşam derken de aslında olması gerekenin insanın moralini bozan ama öğrenilip öğrenilmemesi o kadar da önemli olmayan şeylerden olabildiğince uzak kalmaya çalışması gerektiğini düşünüyorum. Yani olabildiğince az gürültüye (noise) maruz kalmalıyız ki daha saf, daha kolay ve belki daha az depresif bir hayata sahip oluruz.

Ancak bu tabi ki demek değil ki dünyadan bihaber olalım hiç bir olayı takip etmeyelim. Daha çok demek istediğim, olayları ufak bir fayda-zarar filtresinden geçirip ondan sonra bünyeye dahil etmek. Mesala, elinden bir şey gelmeyecekse veya sana bir şey katmayacaksa, üzücü bir haberi bütün ayrıntılarıyla okumaya hiç gerek yok. Veya hergün akşam yayınlanan sözde haber programlarını sürekli takip etmenin bir anlamı yok. Ayrıca artık, günümüz dünyasında istemediğimiz kadar bilgiye maruz kalıyoruz ve gerçekten öğrenmemiz gereken bir haber varsa mutlaka o size Twitter, Facebook veya başka yollar aracılığıyla geliyor. O nedenle bırakın, o akşam haberlerini ve günlük gazeteleri büyük bir merakla dedeniz takip etmeye devam etsin, siz değil.

Yazının başlığına dönüp, kısadan bağlamaya çalışacak olursak da, bazen insan 1-2 günlüğüne her şeye ara vermeli, hatta mümkünse komple bütün alıcılarını kapatmalı ve sadece kendini dinleyebilmeli insan. Eğer bi sürü yapılacak işin olduğunu düşünüyorsan, belki de 1-2 günlüğüne hiçbir şeyle uğraşmadan sonra daha hızlı bir şekilde başlamak umuduyla ara vermeli. Veya çok kolay olmasa da mutsuz olduğunu düşünüyorsan, seni mutsuz ettiğini düşündüğün şeyleri bir listeleyip belki 1-2 gün sonra sorunlarına odaklanmaya başlamalısın. Örnekleri uzatmak mümkün, ancak demek istediğim mola vermek çoğu zaman iyidir. Kendini iyi hissetmeni sağlar. Taze ara başlangıçlar yapmanı sağlayabilir, öyle umuyoruz :)Bu ve buna benzer yazılardan haberdar olmak için kaydol:

One thought on “Ara vermek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>