Basit Bir LAMP Server Kurmak

LAMP Server kurmak son dönemde bilgisayarıma her format attığımda yinelemek durumunda kaldığım bir uğraş ve hem sonraki aşamlarda biraz daha işimi kolaylaştıracak hem de merak edenlere ufacık bir kaynak oluşturabilecek bir yazı yazmak istiyorum. Hadi başlayalım!

Öncelikle bilgisayarımda şu anda, Ubuntu 12.04 LTS yüklü, aşağıda anlatılacaklar Linux sistemlerde genel olarak geçerli olacaktır ama bilmenizde fayda olabilir. Bu arada LAMP’in açılımı hakkında da kısa bir bilgi vermek de fayda var. LAMP = Linux + Apache + MySQL + PHP diye açılabilir, yani aşağıda Linux sistemimize, önce Apache sonra MySQL ve son olarak da PHP kuracağız. Devam…

Önce sistemi bir update/upgrade edelim. (adettendir.)

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Apache Server Kurulumu ve Ayarları

Şimdi Apache’yi yükleyelim.

sudo apt-get install apache2

Şimdi de birden fazla website üzerinde çalışabilmek için sanal host ayarlarımızı yapalım. Bunun için apache2 klasörünün altındaki sites-available altında websitemizin adı ile bir dosya oluşturmamız lazım. Mesala localtounat.com örnek websitemiz olsun. O zaman:

sudo nano /etc/sites-available/localtounat.com

diye dosyamızı oluşturup içine şunu:

<VirtualHost *:80>
   ServerAdmin admin@localtounat.com
   ServerName localtounat.com
   ServerAlias www.localtounat.com
   DocumentRoot /var/www/localtounat.com/public/
   ErrorLog /var/www/localtounat.com.com/logs/error.log
   CustomLog /var/www/localtounat.com/logs/access.log combined
</VirtualHost>

yapıştıralım. Burada dikkat ederseniz sitenin dosyalarının erişileceği yeri belirliyoruz, /var/www/ klasörünün altında localtounat.com klasörü. Siz dosya dizininizde başka bir de seçebilirsiniz. Başka projeler de ekleyecekseniz yine aynı yere uygun değişiklikleri yaparak diğer başka bir dosya dahaoluşturunuz.

Tabi unutmadan websitesinin dosyalarının bakılacağı yeri belirledik ama o dosyaları oluşturmadık, unutmadan onları da oluşturalım.

sudo mkdir /var/www/localtounat.com/public/ -p
sudo mkdir /var/www/localtounat.com/logs

Burada p opsiyonu yol üstündeki, yoksa gerekli klasörleri oluşturmak için.
Sonrada sitemizi aktifleştirmek için:

sudo a2ensite localtounat.com

yazalım ve Apache server’ı reload edelim.

sudo service apache2 reload

ya da

sudo /etc/init.d/apache2 reload

MySQL Server Kurulumu ve Ayarları

… devamı yarın. çok uykum geldi (: eksik veya yanlış yer varsa da lütfen hiç çekinmeden seslenin.Bu ve buna benzer yazılardan haberdar olmak için kaydol:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>