Bir uygulamada gerçek aktivasyon nedir?

Hep şey diye düşünülür, tamam kullanıcı emailini yazdı, şifresini oluşturdu. Sonra benim gönderdiğim emaildeki linke tıklarsa bu email gerçek bir insandır ve bu kullanıcı için aktivasyon gerçekleşmiştir. Hikaye bu ve bu zamana kadar en azından ben hep böyle düşünmüştüm.

buffer-appAncak bugün Bufferapp‘ın kurucusu Joel Gascoigne ile kısa ama benim için çok faydalı olan bir Skype görüşmesi gerçekleştirdik. Konuşma daha çok Sendfiles2.me hakkındaydı ancak genel olarak birçok Saas uygulamasında uygulanılabilecek hatta diğer uygulamalarda da faydası dokunabilecek birkaç şey öğrendim diyebiliriz.

İşte bunlardan birisi de uygulamanın gerçek aktif kullanıcı tanımını yapmak oldu. Şöyle ki, kullanıcının sisteminizde hesap oluşturuyor olması, hatta hesabını emailine gönderdiğiniz ve tıklamasını istediğiniz linke tıklayarak doğruluyor olması o kullanıcının aktivasyon işlemi bitmiş demek değildir. Peki başka ne olması lazımmış? Kullanıcının ayrıca sizin sisteminizin temel özelliklerinden birini de deniyor/kullanılıyor (tabi bunları takip etmeniz lazım) olması gerekiyormuş. Mesala bu Sendfiles2.me için birinden en az bir dosya alıyor olması veya TouNat için ya bir aktivite ekliyor olması ya da bir arama yapıp aktivite buluyor olması olabilir, sanırım.

Peki sizin uygulamızda kullanıcının denemesi/kullanması gereken temel özellik hangisi? Bu ve buna benzer yazılardan haberdar olmak için kaydol:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>