Nasıl hedefler koymalı?

3756626499_646ca72125Insanoglu bu ister istemez, kendine buyuk kucuk hedefler koyuyor ancak bu hedeflerin ulasilabilir olmasi lazim. Aksi takdirde hedefler koymanın amacı ne, değil mi? Çok büyük hedeflere sahip olmak iyi ancak büyük hedefler ile igili problem ise uzun zaman gerektirecekleri için süreç boyunca insanın motivasyonunu kaybedebiliyor olması.

O nedenle büyük hedeflerin birazcık daha basitleştirilmiş/ufaltılmış versiyonları üzerinde çalışmaya başlamak belki daha iyi olabilir. Mesela amacınız 1 sene boyunca hergün blog yazmak olabilir; ancak sormanız gereken soru bir sene boyunca motivasyonum hiç düşmeden buna devam edebilecek miyim, yoksa acaba bir 7 günlük ufak bir hedef ile mi başlayayım? :)

Hedeflerin yenilir/yutulabilir versiyonları üzerinde başlayıp, yutabildikçe büyütürek devam etmek en iyisi gibi gözüküyor. Alışkanlıklar da biraz bu şekilde kazanılmıyor mu sonuçta? Hedeflerinize küçük başlayın, zamanla üzerine ekleye ekleye büyütün.

Resim Kaynak: Thai JasmineBu ve buna benzer yazılardan haberdar olmak için kaydol:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>