Okurken para kazanmak

Burada okurken para kazanmaktan kastım, part-time bir yere girip çalışmak değil, o da iyi bir yol olabilir tabi ki ancak içinizdeki girişimciliği köreltebileceğini düşünmek lazım, benim daha çok konuşmak istediğim okurken ufak ufak kendi projeleriniz üzerinde çalışmaya başlamak ve süreç boyunca da ufak da olsa paralar kazanmak. Bu yazıya devam etmeden önce Neden projen üzerinde sonuna kadar çalışmalısın yazısını okumak isteyebilirsin.

moneyÖzellikle internet üzerinde bir projeye başlamak çok kolay, sadece 10 dolar ile hemen şu anda bir projeye başlayabilir ve belki para kazanabilirsiniz. Ancak yanlış anlaşılmasın, öyle söylediğim kadar da kolay değil, en azından başlaması kolay ama başarılı olması o kadar da kolay değil.

Kesinlikle emeksiz yemek yok.

Hazırlık sınıfının sonundan beri internette bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Hazırlıkta iken hiçbir şekilde programlama bilmiyordum. Fen lisesinin kilitli bilgisayar laboratuvarlarından da fazla çok yararlanamadığımız için de elimden şu an uğraştığımız gibi (Sendfiles2.me, TouNat, Eleştirbeni) projeler çıkamayacaktı. Ben de hazırlık sınıfında az buçuk öğrendiğimiz ingilizcenin de verdiği kuvvetle blog yazmaya başladım. Ama amaç şu an burada yaptığım gibi kişisel blog yazmak değildi, doğrudan para kazanmak için bloglar yazıyordum. Hatta o dönemde netbooklar baya popülerdi ve netbooklar hakkında ingilizce yazılar yazdım; reklamlar ve ortaklık programları yoluyla da bir öğrenci için hiç de fena sayılmayacak rakamlar kazandım. Geçen 3-4 sene boyunca 5 basamaklı rakamlar kazandım diyebiliriz. Bunları söylememdeki amaç ben yaptıysam şu anda hazırlık sınıfında olan bir başkası da yapabilir, yapsın diyedir.

Tabi tekrar etmek de fayda var, öyle söylenildiği kadar da kolay değil bu dediklerim ve öyle 2-3 ayda da sonuç alınacak bir iş değil blog yazarak bu amaca ulaşmak.

Üniversitede para kazanmaya çalışmanın başarılı olunamasa bile, size katacağı birçok şey olabilir. Bir kere en azından, mezun olmadan önce para kazanmanın o kadar da kolay bir iş olmadığını görebilirsiniz.

Ayrıca üniversitede para kazanmaya çalışmanın bir diğer güzel yanı da şu olabilir; kimse sizden böyle bir beklenti içinde değil. Psikolojik olarak hiçbir baskı hissetmiyorsunuz, çünkü para kazanmak zorunda değilsiniz. Ama mezun olduktan sonra, işler biraz değişecektir. O nedenle hazır öğrenciyken ve önünüzde bolca zaman varken, neden bir şeylerle uğraşmıyorsunuz?

Not: Yukarıda bahsettiğim 3 projede hiçbir şekilde blog yazarak kazanılanlar kadar paralar kazandırmıyor, hangisi gerçek girişimcilik diye sorular gelebilir insanın aklına, benim geldi. Blog yazmak iyi güzel fakat ölçeklenebilir bir iş değil. Yabancıların deyimi ile iyi çalışılırsa lifestyle business olabilir belki ama dediğim süreklilik lazım. Bir de girişiminizin ölçeklenebilir bir iş olabilmesi için siz uyurken de size para kazandıran bir proje olması lazım, blog yazmak hiç öyle bir iş değil.Bu ve buna benzer yazılardan haberdar olmak için kaydol:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>