yekta kopan’ın kaleminden üç tarif…

buğulu yalnızlık (2 kişilik)

malzeme: 2 kişi, 1 ilişki
hazırlanışı: mutlu günler geçirilir. beraber olmaktan alınan keyif, kaynayana kadar hayatın her aşamasıyla sık sık karıştırılarak yaşanır. arkadaşlar ortak edilir ilişkiye. sinemeya gidilir, çıkışta filmden hiçbir şey hatırlanmaz, geriye kalan sadece sevgilinin film boyunca tuttuğu elinizde kalan sıcaklıktır. sözler verilir. sözlerin altı çizildikçe, yalanlar söylenir. mutluluk fokurdamaya başlayınca, ilişkinin altı kapatılıp dinlenmeye bırakılır. oda sıcaklığına geldiğinde kıskançlık ve kavga gibi baharatlar göz kararı eklenir. arzuya göre aldatma da konulabilir. ilişki iyice soğuduktan sonra gözyaşıyla servis edilir.

yapa-yalnızlık (1 kişilik)

malzeme: 1 kişi, olabildiğince fazla ilişki girişimi.
hazırlanışı: kadın ya da erkek tarafından hazırlanabilir. hazırlanışı biraz uzun zaman aldığından zahmetlidir. ustalıkla yapılabilen, pişirilmesi diğerlerine göre zor ama bir o kadar da lezzetli bir çeşittir. bir çok ilişki denenir. özellikle her ilişkinin ilk günleri büyük bir coşkuyla yaşanır. en güzel sözcükler, en güzel öpüşlere karıştırılır. her yeni ten, keşfedilmemiş bir coğrafyaymışçasına fethedilir. bütün bu ilişkileri kısa tutabilmek, hepsinde sonsuz bir mutsuzluk yaşamaya çalışmak gerekmektedir. ilişkilerde yaşanan mutsuzluğun giderek artması, kişinin giderek içine kapanması, ayrı bir lezzet verecektir. kişi artık ilişki yaşayamayacak kadar yorgun ve mutsuz hale geldiğinde, yapa-yalnızlık hazır olur. alkolle servis edilir.

türlü yalnızlık (çok kişilik)

malzeme: 1 kişi, 1 şehir
hazırlanışı: çok çabuk hazırlanabilir, ancak zamanla kazanılabilen bir el becerisi gerektirmektedir. şehir bir dişi olduğundan daha çok erkeklerin damak zevkine uygundur. (kadınlar tarafından da farklı şekillerde hazırlanabilir) sonucun güzel olabilmesi için dokusu, kokusu güzel bir şehir bulmak gerekir. yalnızlığa yeterince acıkmış olunan bir anda, korunmasız bir ruh haliyle şehrin sokakları arşınlanmaya başlanır. her sokağa, kaldırım taşına, elektrik direğine, binaya (özellikle tarihi dokusu olan yapılara) farklı anlamlar yüklenerek gün boyu dolaşılır. çevredeki insanların konuşmalarına kulak kabartılır. her biri için bir hikaye düşünülür. dalgınlaşılır. yalnız insanların yüzünde hüzün, mutlu çiftlerin gözünde kahkaha, gençlerde heyecan, yaşlılarda ölüm aranır. bütün bu duygular şehrin değişik köşelerine adanır. arada bir baş yukarı kaldırılıp gökyüzü seyredilir. ancak bunun çok yapılması umutları artıracağından lezzeti bozacaktır. artık şehir tümüyle yalnızlığa dönüşmeye başladığında, yürüyüşe son verilerek bir duvar dibine oturulur ve duygular soğumaya bırakılır. sonbahar sıcaklığına ulaşıldığında, türlü yalnızlık da servise hazır olur. afiyet olsun.

 

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri – Yekta KopanBu ve buna benzer yazılardan haberdar olmak için kaydol:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>